Zunanja podoba službenih vozil
Seveda si danes ni mogoče predstavljati, da bi policija svoje delo opravila peš. Vozila, ki jih uporablja, so prirejena za opravljanje policijskih nalog, poleg tega imajo patruljna, intervencijska in terenska vozila ter zračna in vodna plovila posebne bele ali modre odsevne nalepke, na njih je napisano POLICIJA in so označena s simbolom uniformirane policije. Razen zračnih plovil so opremljena z napravami za dajanje svetlobnih in zvočnih signalov ter imajo registrsko tablico P (policija). Glede na to, da so oznake prilagojene velikosti in tipu službenih vozil, bi težko rekli, da policijska vozila niso opazna.
Policijski vozni park je raznolik. Od koles, motornih koles, belo-modrih patruljnih vozil,civilnih vozil, večjih in manjših intervencijskih vozil, specialnih vozil za opravljanje ogledov krajev prometnih nesreč in izvajanje kontrole tehnične brezhibnosti vozil v cestnem prometu, vozil za oglede krajev kaznivih dejanj, prevoz službenih psov, prevoz ljudi in policijske opreme, terenskih vozil, specialnega vozila za prevoz varovanih oseb pa vse do oklepnega transporterja in vodnega topa. Za prevoz konj in plovil ima policija na voljo tudi ustrezne priklopnike.
Policija pri svojem delu uporablja službena vozila različnih proizvajalcev, med drugim znamke VW, Opel, Renault, Škoda, Nissan, Subaru, Citroen, Mitsubishi, Ford, BMW idr.
Intervencijska vozila so večinoma znamke Citroen, med njimi je tudi nekaj Renaultovih in Mercedesovih. Motorna kolesa so izključno znamke BMW. Med vozili za posebne namene sta transportni oklepnik BoV-80 in vodni top. Terenska vozila so znamke Rover in Puch, slednji bo počasi izginil iz voznega parka. Med kolesi, ki jih uporabljajo policisti predvsem v urbanih središčih, kjer je delo z vozili praktično onemogočeno, prevladuje znamka Peugeot. Čeprav policisti kolesarji niso v standardni policijski uniformi, so v posebnih, za policijo prirejenih kolesarskih hlačah in s čeladami na glavah v javnosti mnogo bolj opazni in učinkoviti, predvsem pri preprečevanju tatvin in roparskih napadov v parkih, na tržnicah, na ulicah ... Zaradi tako rekoč neslišnega premikanja so prijeli že marsikaterega storilca, ki je poskušal ukrasti avtomobil, motorno kolo, kolo… Čeprav policija uporablja večinoma vozila srednjega kakovostnega razreda, je kupila tudi nekaj boljših in dražjih vozil; seveda gre za manjše količine, kajti zaradi narave dela posameznih služb so potrebna tudi taka vozila. Kakšno vozilo policija kupi, je odvisno od tega, za katero službo gre in za kaj ga ta potrebuje.
Trend zadnjih let je tudi najem vozil oziroma leasing za določeno časovno obdobje. Nekatera najeta vozila se uporabljajo samo za določeno aktivnost, nekatera pa so v operativni uporabi daljši čas.
Prevozna sredstva policije v številkah (na dan 1.1.2008)*:
* za podrobnejše podatke o znamkah, prostornini motorja in drugih informacijah o vozilih klikni na ustrezen organ
AVTOMOBILI V LASTI:
Naziv organa in organov v sestavi 1999 ali starejše 2000 in 2001 2002 in 2003 2004 in 2005 2006 2007 Skupaj Ministrstvo za notranje zadeve 6 20 9 2 2 39 POLICIJA 574 211 194 396 271 302 1948
AVTOMOBILI V NAJEMU/NA LIZING:
Naziv organa in organov v sestavi 1999 ali starejše 2000 in 2001 2002 in 2003 2004 in 2005 2006 2007 Skupaj Ministrstvo za notranje zadeve
1 1 POLICIJA
1 1 2 88 62 128 282